ABSOLVENTI – roztočte úspěšně svou kariéru
Jste čerstvými absolventy? Tak určitě znáte ten pocit vítězství z ukončeného studia, na druhé straně ale končí studentská léta. Najednou budete muset dělat rozhodnutí, která ovlivní zbytek vašeho života.
Než začnete kariéru plánovat, zamyslete se nad otázkami, které budou s vaší profesí úzce souviset:
- V jakém regionu byste chtěli pracovat?
- Co víte o zaměstnavatelích?
- Jaký typ firmy preferujete? (rodinná, korporát, česká nebo zahraniční)
- Jaké jsou vaše zájmy, ať už profesní, či osobní?
- Co všechno jste pro kariéru ochotni udělat?
Nejlepší variantou je, pokud se už během studia zajímáte o svůj obor tak, aby o vás měl zájem sám zaměstnavatel, například formou stáží. Pokud, ale zaměstnání teprve hledáte, je nutné být iniciativní od prvního okamžiku a věnovat se hledání práce na plný úvazek. Je potřeba každý den prohledávat pracovní nabídky, oslovovat firmy a rozesílat připravený životopis.
Kde práci hledat?
Zřiďte si virtuálního agenta
Celý den, pročítat nabídky na internetu je časově zdlouhavé. Aktivujte si VIRTUÁLNÍHO AGENTA ZDARMA. Zvolíte si kritéria (obor, region, pracovní pozice, výše platu) podle kterých bude agent inzeráty prohledávat. A zajímavé nabídky vám bude posílat e-mailem.
Personální agentury
Výhoda personální agentury je jednoznačně v tom, že vám pomůže zorientovat se na trhu práce, zjistit možnosti. Většinou vám nabídne několik pracovních pozic, připraví vás na pohovor. Dokáže vám poradit, jaké otázky je třeba na pohovoru klást, jaký plat požadovat a upozorní na chyby, kterých se můžete dopustit.
Pracovní portály
Pracovní portály jsou oblíbeným nástrojem, jak potenciální zaměstnance informovat, že jsou otevřené nové pracovní pozice. Zjistíte, jaké pozice jsou nejžádanější, jaké jsou obvyklé požadavky i průměrný nástupní plat.
Firmy – kariérní weby / virtuální prohlídky
Společnosti často zveřejňují pracovní pozice na svých firemních webových stránkách. Ve většině případů je možné najít tyto nabízené pozice v sekci „kariéra“, či „volné pozice“. Některé firmy již zařadili do svých webových stránek i 3D virtuální prohlídky. Můžete se tak blíže seznámit se svým potenciálním pracovním prostředím a firemní kulturou.
Sociální sítě
Už dávno nejsou pouze zdroj zábavy. Důležitou roli hraje kromě Facebooku, také sociální síť LinkedIn. Doporučujeme sledovat stránky úřadu práce, vysokých škol, konkrétních firem nebo již zmíněných personálních agentur.
Kamarádi, rodina, přátelé
Je dobré se zeptat svých kamarádů. Oprašte kontakty na známé, zda ví o pracovních nabídkách v jejich společnostech. Tím, že vás doporučí jako vhodného kandidáta, prosazujete se mnohem lépe, než kdybyste se hlásili pouze na základě inzerátu.
Bonus na závěr
Nenechte nic náhodě, práci si hledejte denně. Nikdy nevíte, kdy se objeví ta pravá, vysněná nabídka práce. Nenechte se odradit odmítavými e-maily nebo nevydařenými pohovory. Z každého neúspěchu se poučte a pracujte na svých nedostatcích.