Stále více českých zaměstnavatelů objevuje kouzlo pracujících matek: práce si cení a podávají výkon za dva.
Česko se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách z pohledu délky mateřské dovolené. Kromě finanční podpory v podobě mateřské ženy dostávají i rodičovský příspěvek, přičemž doba čtyř let, po kterou ho lze čerpat, patří k nejdelším v Evropě. To spolu s omezenou nabídkou částečných úvazků vede k tomu, že matky s dětmi zůstávají doma velice dlouho a návrat zpět do práce bývá obtížný.
Ženy, které se rozhodnou zůstat doma, často během mateřské zjistí, že by se rády do práce vrátily, ať už kvůli vyšším příjmům, kolektivu nebo možnosti na chvíli „vypnout“ od péče o potomka. V Česku je však nabídka částečných úvazků velmi omezená, a tak většinou stojí před volbou buď, anebo. Vrátit se na plný úvazek do práce po třech či šesti měsících bývá obvykle bez problémů. Pokud se však žena chce vrátit později, je možné, že její místo již bude obsazeno.
„Jedná-li se o manažerku nebo ženu pracující v oborech vyžadujících speciální znalosti a sledování trendů, je velmi těžké se po delší době vrátit na stejnou pozici. Bývalý tým totiž už dávno neexistuje a lidé, kteří byli pod ní, jsou často o pozici či dvě výše. Musí tedy začínat zase od začátku a vybudovat si nový tým. Navíc povolání, jako je právník, účetní či nějaký IT specialista, znamenají neustálé sebevzdělávání a praxe je zde nezbytná, ať je žena na mateřské či nikoliv,“ popsala Martina Látalová, obchodní ředitelka společnosti Advantage Consulting.
Kompromisním řešením je průběžné zapojování ženy během mateřské. Pro zaměstnavatele je výhodné si maminku udržet a připravit jí adekvátní podmínky pro návrat. „Ženy, které mají flexibilní režim, si toho velice váží a vrátí vám to svou výkonností a loajalitou. Jejich úspěch a motivace tkví v tom, že znájí hodnotu času a dokáží pracovní dobu využít na maximum. Zaměstnavatelům doporučuji, aby se s maminkami pokusili najít společnou cestu, budou totiž mile překvapeni,“ řekla Martina Látalová.
Sebevzdělávání, dokončení školy, docházení do firmy na vzdělávací kurzy, setkávání se s kolegy, účast na firemních akcích, to vše se doporučuje ženám, které se rozhodly zůstat doma s dítětem. „Je velký rozdíl, když máme na pohovoru maminku, která byla pět let doma s jedním dítětem a ten čas strávila jenom péčí o něj, nebo maminku, která si k mateřské vymyslela menší podnikání v podobě bazaru oblečení, šití hraček, případně si dokončila školu nebo vystudovala další obor. U ní vidíme, že je aktivní a že pro ni nebude takový skok vrátit se zpět do práce a odvádět pracovní výkon jako dřív,“ popsala Martina Látalová.